Co należy zrobić po zmianie nazwy komputera, na którym zainstalowany jest serwer bazy danych?

Należy podłączyć się do serwera SQL pod nową nazwą (menu: Start\ Konfiguruj połączenie)

Następnie kliknąć na ikonę logowania w programie (menu: Start\ Logowanie), a następnie anulować okno logowania poprzez kliknięcie na ikonę Anuluj.

Z menu Narzędzia \ Serwer bazy danych wybrać funkcję Aktualizuj nazwy serwerów

Zamknąć program Comarch ERP Optima i zrestartować usługę serwera SQL

Ponownie uruchomić program Comarch ERP Optima i z menu Narzędzia \ Korekty danych wybrać funkcję Odbudowa widoków systemowych

Co zrobić, gdy nie możemy połączyć się z serwerem SQL z Comarch ERP Optima

Co zrobić, gdy nie możemy połączyć się z serwerem SQL z Comarch ERP Optima

Co należy sprawdzić?

Czy została podana prawidłowa nazwa serwera SQL?

W kreatorze Przygotowanie do uruchomienia systemu w polu Serwer MS SQL należy wpisać prawidłową nazwę serwera bazy danych (domyślna nazwa to nazwa_komputera\optima).

Czy serwer bazy danych jest uruchomiony?

W celu sprawdzenia, czy uruchomiony jest serwer bazy danych Microsoft SQL Server należy uruchomić narzędzie konfiguracyjne SQL Server Configuration Manager Start \ Wszystkie programy \ Microsoft SQL Server \ Configuration Tools \ SQL Server Configuration Manager

Comarch ERP Optima - dodawanie nowych kolumn w widokach

Comarch ERP Optima - dodawanie nowych kolumn w widokach

Interfejsy systemu Comarch ERP Optima wyposażone są w możliwość personalizacji wyświetlanych kolumn w widokach. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na nazwie którejkolwiek z kolumn, a w wyświetlonym menu podręcznym wybrać pozycję Wybór kolumn. Z wyświetlonego w ten sposób okna można wyciągać interesujące nas kolumny i dzięki temu znacząco usprawniać pracę z systemem Comarch.

Personalizacja wyświetlanych kolumn jest zapamiętywana indywidualnie dla bieżącego użytkownika.

Czasami potrzebujemy w formie kolumny w danym widoku informacji, których nie ma na liście dostępnych kolumn. Co wtedy?

Istnieje możliwość dorabiania nowych indywidualnych kolumn do widoków systemowych Comarch ERP Optima. Producent pomógł w rozwiązywaniu takich problemów, wydając specjalny biuletyn informacyjny - Dodawanie kolumn użytkownika na listach.

My również projektujemy i wdrażamy takie usprawnienia, jak dodatkowe kolumny.
Kilka z nich znajdziesz na stronie SklepOptima.pl

- - -

KSeF Krajowy System e-Faktur w Comarch ERP Optima

KSeF Krajowy System e-Faktur w Comarch ERP Optima

Przygotuj swoją firmę na KSeF

Czym jest KSeF? Krajowy System e-Faktur jest oficjalną rządową platformą służącą do wystawiania, otrzymywania oraz przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Została ona uruchomiona w Polsce 1 stycznia 2022 roku dla wszystkich podatników.

Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jest ona dokumentem wystawionym i otrzymanym za pomocą KSeF, stworzonym w formacie XML i zgodnym ze strukturą logiczną e-Faktury.

Polska jako czwarty kraj w UE wprowadza obowiązek obrotu faktur w postaci ustrukturyzowanej (e-Faktury) dla wszystkich firm. Odpowiedzialność za odbiór, przechowywanie, udostępnianie e-Faktur spoczywa na Krajowym Systemie e-Faktur. Wejście w ten obowiązek to dla większości przedsiębiorstw rewolucja, dlatego już teraz systemy Comarch ERP są gotowe na wymianę danych z Krajowym Systemem e-Faktur.

Optymalizacja baz Microsoft SQL dla Comarch ERP Optima

Optymalizacja bazy Microsoft SQL dla Comarch ERP Optima

Serwer baz danych Microsoft SQL Server jest centralnym miejscem dla całej instalacji Comarch ERP Optima i ma bardzo duże znaczenie dla wydajnej jej pracy. Bardzo ważne jest odpowiednie jego skonfigurowanie zarówno pod względem sprzętowym, jak parametrów i ustawień.

Duże znaczenie ma sprzęt, na jakim zainstalowane będą bazy danych. Przede wszystkim dyski dla jak najkrótszych czasów dostępu do danych oraz pamięć RAM, z której Microsoft SQL Server korzysta bardzo dużo.

Nie mniej ważnym aspektem jest warstwa programowa. Odpowiednia konfiguracja samego serwera jest kluczowa w drodze do bezpiecznej i wydajnej pracy.

Przy większości zastosowań używana jest darmowa wersja silnika SQL o nazwie Express. Ma ona niestety ograniczenia co do wielkości baz danych oraz pamięci RAM używanej przez SQL Server. Większe instalacje wymagają zastosowania komercyjnych wersji tego oprogramowania, które posiadają dużo większe możliwości konfiguracyjne oraz lepszą wydajność.